۱۳۹۸ اسفند ۲۲, پنجشنبه

فوت روزانه ۱ الی ۲ زندانی براثر کرونا در ندامتگاه کرج (زندان مرکزی کرج) و اعتصاب غذای ۳۰زندانی
در پی شیوع کرونا در ندامتگاه کرج (زندان مرکزی کرج) شماری از زندانیان دست به اعتصاب غذا زدند. به گزارش کانون حقوق بشری نه به زندان – نه به اعدام از روز چهارشنبه ۲۱ اسفند ماه ۳۰ تن از زندانیان ندامتگاه کرج (زندان مرکزی کرج) در اعتراض به نداشتن امکانات و نبود حداقلهای بهداشتی و آزاد نکردن زندانیان برای حفاظت از ابتلاء به ویروس کرونا، دست به اعتصاب غذا زدند.
خواسته این زندانیان آزادی برای حفاظت در مقابل کرونا است. زندانیان اعتصابی اعلام کرده‌اند ما را آزاد کنید که اگر قرار است از کرونا بمیریم نزد خانواده‌هایمان بمیریم.

به گفته منابع مطلع شیوع ویروس کرونا در زندان مرکزی کرج گسترش زیادی یافته است. چهارشنبه شب بیست و یکم اسفند ماه ۵ زندانی مبتلا به ویروس کرونا از سالن ۶ این زندان به خارج از زندان منتقل شدند. از سایر زندانیان این سالن هیچ تست و آزمایشی به عمل نیامده و مشخص نیست که چند نفر دیگر به این بیماری مبتلا شده اند. زندانیان در حال حاضر ماسک و مواد بهداشتی و ضدعفونی کننده در اختیار ندارند.
عوامل و کارگزاران رژیم سالن ۱۵ این زندان را که محل حبس دراویش بوده است، خالی نموده و زندانیان مبتلا به کرونا را به این محل منتقل نموده اند. هیچگونه رسیدگی پزشکی برای مبتلایان به کرونا صورت نمی‌گیرد و روزانه بین ۱ تا ۲ زندانی مبتلا به کرونا جان خود را از دست می دهند.
گزارشها حاکی است که از سالنهای دیگر ندامتگاه کرج نیز شماری مبتلا به ویروس کرونا به خارج از سالن منتقل شده اند. اما از آمار آنها اطلاعی در دست نیست.

شایان ذکر است که در خصوص بحران بهداشت در ندامتگاه کرج کافی است بدانید که در این زندان میزان کمی مواد شوینده، برای شستشو و امور بهداشتی، به زندانیان داده می‌شود. پیش از این گزارش داشتیم که همین میزان نیز قطع شده و به زندانیان داده نمی شود. تعداد قابل توجهی از زندانیان به بیماری‌های پوستی و از جمله گال مبتلا هستند که قرنطینه نشده و در بین زندانیان دیگر حضور دارند.
علاوه بر این وجود حشرات موذی از جمله ساس، شپش و سوسک در سالنها بیداد می کند.
تعداد زیادی از زندانیان در زندان مرکزی کرج (ندامتگاه کرج) بی خانمان بوده و زندگی کارتن خوابی در زندان دارند. این زندانیان که آمار آنها در یک سالن به بیش از ۲۰۰ نفر می رسد، سلول و تخت ندارند و بالاجبار در حیاط زندان زیر آفتاب و باران زندگی می کنند و شبها در راهرو و جلوی سرویسهای بهداشتی و حمام که محل رفت و آمد دیگر زندانیان است، می خوابند.

#ویروس_کرونا  #زندان  #کرج #زندانی_سیاسی

هیچ نظری موجود نیست:

پست کردن نظر