خلاصه ای از مهمترین اخبار نقض حقوق بشر ایران ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۶

#ایران  #حقوق_بشر- خلاصه ای از مهمترین اخبار نقض حقوق بشر ایران ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۶


آنچه پیش رو دارید خلاصه ای از مهمتری اخبار نقض حقوق بشر در روز  ۲۰ بهمن ماه ۱۳۹۶ برابر با ۹ فوریه ۲۰۱۸ کاری از کانون حقوق بشری نه به زندان نه به اعدام است.

- ساعت ۶ صبح روز ۱۶ بهمن ماه؛ نیروهای اطلاعات با شلیک به سجاد رشیدی وی را به قتل رساندند. نیروهای اطلاعاتی به قصد دستگیری برادر سجاد رشیدی به منزل پدری آنها حمله کردند. سجاد با مقاومت در مقابل نیروهای اطلاعاتی قصد داشت از دستگیری برادرش ممانعت کند که با شلیک گلوله نیروهای اطلاعاتی در مقابل چشمان خانواده کشته شد. 

- یکی از زندانیان سیاسی بنام صدیق عینی ۲۲ ساله که به اتهام جاسوسی برای یکی از احزاب کردی در کردستان بازداشت شده و در زندان ارومیه محبوس است؛ روز پنجشنبه ۱۹ بهمن پس از ابلاغ حکم ده سال زندان به وی او را به زندان مرکزی اردبیل تبعید کردند.

- روز ۲۰ بهمن ماه زندانیان سیاسی آتنا دائمی و گلرخ ابراهیمی در زندان قرچک ورامین ششمین روز اعتصاب غذای خود را گذراندند. مشکلات امروز این دو زندانی سیاسی سرگیجه؛ حالت تهوع؛ لرزش و بی حسی دست پا و کمبود وزن بوده است. آنها اعلام کردند که از  روز ۲۱ بهمن اقدام به اعتصاب غذای خشک خواهند کرد. 

- پایان اعتصاب غذای آرش صادقی: «اعتصاب و اعتراض از مرزهای فردی و گروهی گذر کرده؛ پاسخ به آزادی مسیری بالابلندتر را جستجو می‌کند»
آرش صادقی، زندانی سیاسی، روز گذشته با درخواست همبندیان خود به اعتصاب غذایش پایان داده؛ این زندانی سیاسی در نامه‌ای در خصوص دلایل قطع اعتصابش اعلام کرد: «من از اعتصاب غذا دست کشیدم چراکه درد خود را بارها کوچک‌تر از مصیبت مادری که جنازه فرزندش را در مقابلش می‌گذارند و می‌گویند معتاد بوده، یافته‌ام.»

- نیروهای امنیتی حکومت ایران سە برادر کولبر را در مریوان بازداشت و از آنها تعهد گرفتەاند کە دیگر کولبری نخواهند کرد.
“ روز پنج شنبە ( ١٢ بهمن / ١ فوریە) نیروهای امنیتی حکومت ایران در شهر مریوان بە سوی سە کولبر بوکانی شلیک و آنها را بازداشت کردەاند.

- چهار تن از کارشناسان حقوق بشری سازمان ملل متحد از جمهوری اسلامی ایران خواستند که حکم اعدام احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی ساکن سوئد را لغو کند. تقاضای فرجام جلالی رد شده و هر لحظه امکان اجرای حکم وجود دارد.

- در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه سال جاری دست‌کم ۷ تن از فعالین مدنی طی یک عملیات سراسری در سایر نقاط ایران توسط نیرو های امنیتی بازداشت شدند، علی‌رغم گذشت ۸ روز برخی از بازداشت‌شدگان کماکان از حق تماس تلفنی، ملاقات و دسترسی به وکیل محروم‌اند و در بازداشت موقت بسر می‌برند.

- شعبه دوازدهم دادگاه کیفری یک استان تهران مردی را که متهم به “سرقت و آزار یک زن جوان” بود به صد ضربه شلاق و یک سال تبعید محکوم کرد.

- از وضعیت بهنام موسیوند که در روز ۱۲ بهمن به همراه چند فعال مدنی دیگر در ایران از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده است، اطلاع مشخصی در دست نیست. 

- مرتضی پروین، میلاد اکبری و اکبر جهانگیری سه فعال مدنی ترک (آذری)  که در تیرماه سال جاری بدلیل شرکت در تجمع قلعه بابک بازداشت شده بودند، از سوی شعبه ۱۰۱ دادگاه کیفر کلیبر هر کدام به ۴ ماه حبس و شلاق تعزیری محکوم شدند. 

- «انور محمدی» فرزند صالح متولد سال ۱۳۵۷ از اهالی روستای دادانه کمانگر مریوان، بعد از رد درخواست پناهندگی‌اش در کشور نروژ قرار است دو هفته‌ی دیگر دیپورت شود. 

کانال تلگرام نه به زندان نه به اعدام خبرهای ما را دنبال کنید
#ایران  #حقوق_بشر #بهمن #اعتصاب_غذا #گوهردشت #اعدام  #اندیمشک #رجایی_شهر #شلاق  #اوین #قتل

نظرات

پست‌های معروف از این وبلاگ

نهم خرداد اعتصاب غذای در جریان زندانیان سیاسی در زندان اوین

اسامی و مشخصات و تصاویر جانباختگان اعتراض سراسری آبان ماه در سایت جوانه ها

فوت روزانه ۱ الی ۲ زندانی براثر کرونا در ندامتگاه کرج (زندان مرکزی کرج) و اعتصاب غذای ۳۰زندانی