تصویب قطعنامه لغو مجازات اعدام توسط مجمع عمومی سازمان ملل

#حقوق بشر #ایران -تصویب قطعنامه لغو مجازات اعدام توسط مجمع عمومی سازمان مللمجمع عمومی سازمان ملل متحد با تصویب قطعنامه‌ای بار دیگر خواستار تعلیق مجازات اعدام در سراسر جهان شد.
روز دوشنبه ۱۹ دسامبر در مجمع عمومی سازمان ملل متحد اینبار با ۱۱۷ رای موافق ۴۰ مخالف و ۳۱ ممتنع قطعنامه درخواست از تمام کشور‌ها برای تعلیق مجازات اعدام به تصویب رسید.
متن این قطعنامه شامل برخی موارد مثبت جدید در مقایسه با قطعنامه سال ۲۰۱۴ بود، از جمله در قطعنامه سال جاری بر نقش گروه‌های حقوق بشر بومی برای کمک به گسترش بحث‌های محلی پیرامون مجازات اعدام تاکید شده است و دولتهایی که هنوز از مجازات اعدام استفاده می‌کنند به حفظ اطمینان از اینکه محکوم به مرگ بتواند از حق خود مبنی بر درخواست عفو و یا تخفیف مجازات استفاده کند فراخوانده شدند.

 مجمع عمومی سازمان ملل متحد در سال ۲۰۰۷ برای نخستین بار قطع‌نامه‌ای را تصویب کرد که در آن از کشورهای عضو خواسته شده بود، اجرای مجازات اعدام را لغو کنند. این قطعنامه به قطعنامه تعلیق معروف است و از آن زمان تاکنون هر دو سال یکبار به تصویب مجمع عمومی رسیده، اما هربار شمار کشورهای موافق بیشتر شده است. در سال ۲۰۰۷ تنها ۱۰۴ کشور از این قطعنامه حمایت کرده بودند.

این قطعنامه مانند دیگر قطعنامه‌های مجمع عمومی سازمان ملل برای کشورهای عضو الزام‌آور نیست، اما تصویب آن با اکثریت آرا و افزایش شمار کشورهای حامی آن، یک الزام اخلاقی برای دولت‌ها ایجاد می‌کند تا در راستای الغای مجازات اعدام حرکت کنند.

لازم به یادآوری است که ایران یکی از اجرا کنندگان احکام اعدام در سطح گسترده و بطور خاص در ملاعام است.بسیاری از اعدامهای انجام شده در ایران بصورت غیراعلام شده می باشد.

در کانال تلگرام نه به زندان نه به اعدام خبرهای ما را دنبال کنید

نظرات

پست‌های معروف از این وبلاگ

نهم خرداد اعتصاب غذای در جریان زندانیان سیاسی در زندان اوین

اسامی و مشخصات و تصاویر جانباختگان اعتراض سراسری آبان ماه در سایت جوانه ها

فوت روزانه ۱ الی ۲ زندانی براثر کرونا در ندامتگاه کرج (زندان مرکزی کرج) و اعتصاب غذای ۳۰زندانی